Šušy
Jutro na Radiu Fantasy
Šušy
16. 7. 2025 ob 5:00

Tehnoparkov podcast z Marijano Kolenko in Maticem Holobarjem osvetljuje uporabo mobilnih telefonov v šolah

Foto: Tehnopark Celje
Foto: Tehnopark Celje

V Tehnoparku Celje so pripravili nov podcast, tokrat na temo uporabe mobilnih telefonov v šoli. Z gostoma so osvetlili izzive in priložnosti rabe digitalnih naprav v učnem okolju in življenju na sploh ter novosti, ki jih šolski sistem prinaša nov zakon o osnovni šoli. S tovrstnimi vsebinami se Tehnopark Celje uveljavlja kot platforma, ki skozi inovativne vsebine in vključevanje različnih glasov osvetljuje ključna vprašanja sodobne družbe.

V Tehnoparku Celje so ob sprejetih spremembah zakona o osnovni šoli, ki prinaša omejitev uporabe elektronskih naprav med poukom in za sedmošolce uvedbo novega predmeta informatika in digitalne tehnologije, pripravili podcast na temo uporabe mobilnih telefonov v šoli. »V okviru TPC-Platforme znanosti, ki je nastala s finančno podporo Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS), smo se odločili, da tokrat, z različnih vidikov in z dvema gostoma, Marijano Kolenko, ravnateljico OŠ Lava in prejemnico nagrade za življenjsko delo na področju osnovnega šolstva, ter Maticem Holobarjem, profesorjem na Srednji šoli za kemijo, elektrotehniko in računalništvo Šolskega centra Celje, izpostavimo novosti, ki se v šolstvu obetajo na temo uporabe mobilnih telefonov. S tem in z drugimi podcasti Tehnopark Celje kot sodobno znanstveno-zabavno središče postaja tudi prostor refleksije aktualnih družbenih vprašanj,« je o novi epizodi Tehno podcasta povedala Andreja Erjavec, direktorica Tehnoparka Celje.

V podcastu sta sogovornika spregovorila o izzivih in priložnostih, ki jih imajo digitalne naprave v učnem okolju in življenju na sploh. Izpostavila sta vpliv tehnologije na učno okolje, pomen »zdravih« in »varnih« digitalnih navad ter iskanja ravnovesja med varnostjo, vzgojo in dostopom do informacij. Profesor Holobar je med drugim izpostavil, da je treba predvsem začeti tudi z vzgojo staršev ter jih naučiti pravilne, smotrne in racionalne rabe pametnih naprav. Ravnateljica Marijana Kolenko pa je pojasnila, da na OŠ Lava že prakticirajo omejeno uporabo pametnih telefonov. Imajo jasno postavljena pravila in ukrepe za kršitve (slednjih je malo), učence pa na različne načine ozaveščajo o prednostih in slabostih tehnologije ter jim omogočajo krepitev kompetenc na področju presoje in prepoznavanja verodostojnih informacij. Podcast o uporabi mobilnih telefonov v šoli je dostopen na spletni strani in youtube profilu Tehnoparka Celje.