Šušy
Jutro na Radiu Fantasy
Šušy
9. 7. 2025 ob 5:00

Celje z novo prometno strategijo in parkirnimi ukrepi

foto: Mestna občina Celje
foto: Mestna občina Celje

Na 19. redni seji Mestnega sveta Mestne občine Celje so svetnice in svetniki sredi junija sprejeli Celostno prometno strategijo (CPS), ki določa okvir za trajnostno urejanje prometa v Celju do leta 2032, in potrdili spremembe Odloka o občinskih cestah in cestnoprometni ureditvi v MOC. Spremembe parkirnega režima stopijo v veljavo s 1. avgustom.

Prejšnja CPS je v Celje prinesla kar nekaj sprememb, ki jih danes živimo, med drugim mestni avtobusni promet Celebus, sistem izposoje koles KolesCE, nove kolesarske povezave in spremembe pri parkirnem režimu. 

Nova Celostna prometna strategija je ponovno naravnana zelo trajnostno in vključuje ukrepe za večjo varnost, spodbujanje hoje in kolesarjenja, izboljšanje javnega potniškega prometa ter postopno zmanjševanje vpliva motornega prometa na okolje. Na premišljen način se posveča izboljšanju pogojev za hojo, kolesarjenje, javni prevoz ter druge okolju in prostoru prijaznejše oblike mobilnosti. Cilj strategije je zmanjšati prekomerni osebni motorni promet ter prebivalke in prebivalce spodbuditi k izbiri trajnostnih načinom mobilnosti za vsakodnevne poti.

Strategija je skladna z nacionalnimi in evropskimi smernicami trajnostnega prometnega načrtovanja in bo občini poleg trajnostnega razvoja omogočila tudi črpanje evropskih in nacionalnih finančnih sredstev za dejansko izvedbo ukrepov trajnostne mobilnosti, ki bodo pripomogli k izboljšanju kakovosti bivanja v občini. K tem ukrepom spada širjenje peš in kolesarskih povezav in dostopnosti javnega potniškega prometa.

Proces nastajanja CPS je bil izrazito vključujoč in odprt, vključevali so tako strokovno kot splošno javnost in pridobili zelo širok in raznolik pogled na problematiko mobilnosti v Celju. Organizirali so delavnice z različnimi deležniki, zbirali mnenja in predloge preko spletnih anket, vzpostavili spletni zemljevid, v katerega so občanke in občani lahko vnašali izzive, ki jih vidijo v občini na področju prometa. Organizirali so štetje prometa ter predloge občank in občanov zbirali na Evropskem tednu mobilnosti. 

Na podlagi analiz in rezultatov so oblikovali vizijo, ki prebivalce spodbuja k trajnostnim oblikam mobilnosti, kar pomembno zmanjšuje količino motornega prometa, izboljšuje kakovost zraka in pozitivno vpliva na zdravje prebivalstva.

Manj prometa v centru mesta
V skladu z novo Celostno prometno strategijo so tudi spremembe in dopolnitve odloka, ki naslavlja področje parkiranja v Celju. Tiste, ki v mesto prihajajo vsak dan za dlje časa, spodbujajo k uporabi parkirišč na obrobju mesta, ki so cenejša od parkirišč v strogem centru mesta, ter garažnih hiš, ki niso polno zasedene. Za ta namen je pomembna novost vzpostavitev novega parkirišča na Mariborski cesti (Rakušev mlin), kjer bo uvedena II. cona parkiranja in bo mesečna cena 25 EUR. S tem ukrepom bodo omogočili cenovno bolj dostopno možnost celodnevnega parkiranja, parkirišča v mestu pa namenili tistim, ki v mesto prihajajo za krajši čas, saj je parkiranje v modri coni dovoljeno največ 2 uri. 

Takšnemu kratkotrajnemu parkiranju po novem namenjajo tudi parkirišči Spodnji grad in Cankarjeva ulica – Pasaža, ki se iz II. cone spreminjata v modro cono. 

Spreminja se tudi cenovni režim parkiranja na območju Mestne tržnice, kjer bodo odslej omogočili polurni časovni interval za obiskovalce namesto dosedanjega enournega, s čimer bodo omogočili večjo pretočnost in dostopnost tega parkirišča.

Ti ukrepi, ki začnejo veljati s 1. 8. 2025, bodo pozitivno vplivali na promet v širšem mestnem jedru, kjer se v zadnjih letih v Celju soočajo s kar nekaj težavami, predvsem zaradi pomanjkanja parkirnih mest za obiskovalce.