8. 7. 2025 ob 5:00
Na Celjskem gradu živa zgodovina, v mestnem jedru urbani poletni utrip
Foto: Zavod Celeia Celje
Po odprtju Poletja v Celju 2025 z uprizoritvijo muzikala Veronika Deseniška na Celjskem gradu, se dogajanje na najbolj obiskani turistični znamenitosti Celja med drugim nadaljuje s petnajsto sezono kulturno-zgodovinskega prikaza srednjeveškega grajskega življenja pod skupnim nazivom Živa zgodovina. Prav tako je urbani poletni utrip, ob dogodkih na desetih prizoriščih, mogoče začutiti v starem mestnem jedru.
Na Celjskem gradu se po štirih ponovitvah muzikala Veronika Deseniška prvi julijski vikend začenja program Živa zgodovina. Že petnajsto leto zapored bodo obiskovalci vsak vikend v juliju in avgustu, ob plačilu redne vstopnice, na največjem srednjeveškem gradu v Sloveniji imeli možnost videti prikaz srednjeveškega življenja, tradicionalnih obrti, kulinariko in likovno umetnost. V okviru programa se bo ob koncih tedna na grajskem dvorišču zvrstilo osem srednjeveških društev iz Slovenije in Hrvaške, med katerimi bodo letos tri nova. Vsebinsko je program razdeljen po tematskih sklopih, ki vključujejo srednjeveško kulinariko, oblačilno kulturo, glasbo, ples, orožje in bojevanje ter tradicionalne obrti. Dogajanje poteka ob sobotah in nedeljah med 10. in 19. uro, v primeru slabega vremena program odpade.
Pomemben del ponudbe na Celjskem gradu predstavljata tudi zgodovinska tržnica in tržnica okusov. Na tržnici obrti bodo predstavljene skoraj pozabljene ročne spretnosti: izdelovanje mozaikov, lesenih predmetov, nakita in zeliščnih izdelkov. Tržnica okusov pa bo ponujala izbor jedi in pijač, pripravljenih po starih recepturah, ki temeljijo na zgodovinskih virih o prehranjevanju v srednjem veku. Poudarek bo na sestavinah iz lokalnega okolja in spoštovanju tradicionalnih načinov priprave hrane. Poletni program zaokroža likovna galerija v grajskih prostorih, kjer se predstavljajo štirje lokalni umetniki z devetimi deli, nastalimi posebej za to priložnost. Celjski grad v poletnem času tako ponuja celosten program, ki presega klasični ogled in vzpostavlja prostor izkustvenega spoznavanja preteklosti skozi različne umetniške in rokodelske prakse.
Dogajanje v okviru Poletja v Celju 2025 pa ne poteka le na Celjskem gradu, ampak tudi na desetih prizoriščih v starem mestnem jedru, v Drevesni hiši v Mestnem gozdu in v Spominski hiši Alme M. Karlin. »V Drevesni hiši je od 4. julija na ogled interaktivna razstava Podnebje – naš skupni izziv. S pomočjo vizualno-interaktivnih eksponatov bo mogoče spoznati vzroke in posledice podnebnih sprememb ter s posebnim simulatorjem preveriti, kako nastane manjši tornado. Obiskovalci bodo preko iger iskali rešitve, kako se prilagoditi podnebnim spremembam in odkrivali, kako se okolje spreminja, kaj lahko naredimo zanj in zakaj je ukrepanje nujno,« je o razstavi Garsie in Nadine Kosinac povedala Voglar in dodala, da bodo v Drevesni hiši, v kateri deluje tudi gozdna knjižnica Knjižni brlog, pripravili tudi druge dogodke: joga piknik, zvočno kopel, predstavo za otroke, jogo in meditacijo med drevesi …
V starem mestnem jedru je bilo mogoče v prvih julijskih dneh ujeti ritem ene od plesnih zvrsti ter se priključiti brezplačnemu uličnemu preplesavanju kavbojskih plesov v vrsti, swinga, hip hopa, disca jazza in podobnih plesov. Na dvorišču Knežjega dvora bodo v Zavodu CELEIA Celje v okviru programa Celeia Klasika gostili pet koncertov klasične glasbe, na odru pri Vodnem stolpu pa bodo julija koncertirali Dan D, Zmelkoow in Goran Bojčevski & Akustične nianse.
Pestro poletno dogajanje na vrtovih in terasah gostinskih lokalov pripravljajo tudi mestni ponudniki ter javni zavodi in drugi organizatorji dogodkov. Skupaj bodo v 66-ih dneh Poletja v Celju na petnajstih prizoriščih pripravili več kot 200 dogodkov.