12. 6. 2025 ob 11:52
V Tehnoparku Celje pred počitnicami povečan obisk šolskih in vrtčevskih skupin
foto: Rok Dezelak
Eden glavnih ciljev Tehnoparka Celje je izkustveno izobraževanje otrok in mladih o naravoslovno-tehničnih vsebinah. Te jim približajo skozi posebne programe za vrtčevske, osnovno in srednješolske skupine. Število teh se je v prvih petih mesecih letošnjega leta povečalo za 23 % oz. za 1991 obiskovalcev. Med njimi je bilo največ osnovnošolcev in srednješolcev, skoraj 8.600.
Tudi na tretji STEAM
Največji park znanosti, tehnologije in inovativnosti v Sloveniji je v prvih petih mesecih leta 2025 obiskalo 248 vrtčevskih, osnovno in srednješolskih skupin oz. 8.593 obiskovalcev. Med njimi je bilo največ šolarjev, skoraj 8.040, kar je za dobrih 20 % več kot v enakem obdobju lani. Največ skupin, 93, so našteli maja, junija pa naj bi jih bilo še 63, od tega skoraj 200 otrok iz sosednje Hrvaške. »Z interaktivno razstavo igralnih postaj omogočamo otrokom izkustveno izobraževanje o naravoslovno-tehničnih vsebinah. Pri nas otroci doživijo edinstveno interaktivno izkušnjo, ki je v kombinaciji z izobraževanjem ključ do usvojenega znanja. Na takšen način z vsemi svojimi čutili aktivno sodelujejo na vsaki raziskovalni postaji. Določene postaje so narejene tako, da zahtevajo skupinsko delo in kreativno razmišljanje. Skozi raziskovanje, igro in eksperimentiranje že pri najmlajših spodbujamo zanimanje za naravoslovje in znanost,« je o programih za vrtce povedala Andreja Erjavec, direktorica Tehnoparka Celje ter dodala, da so programi za šolske skupine razdeljeni v tri sklope: voden tehno program s štirimi različnimi temami (energija, človeško telo, tehnika in ekologija), klasični s samostojnim raziskovanjem parka ob pomoči vodnikov, ki so v parku ter program za nadarjene z delavnicami ali vodenim ogledom parka s samostojnim raziskovanjem.
V Tehnoparku Celje so se v šolskem letu 2023 / 2024 uvrstili tudi v Katalog programov nadaljnjega izobraževanja in usposabljanja strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju – sistem KATIS, ki ga upravlja Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. V letu 2025 so dvakrat izpeljali program Dobrobit živali v kontekstu trajnostnega razvoja, program zabavno STEAM učno okolje kot inovativni pristop poučevanja in učenja ter program STEAM interaktivni eksponati kot izkustvena orodja pri delu z otroki s posebnimi potrebami. Za vse izvedene programe so jih mentorji in učitelji ocenili s povprečno oceno 8,74 od 9.
Pripravljeni na počitnice
Potem ko so na zadnji majski dan z znanstvenimi delavnicami in kemičnimi šovi za več kot 200 otrok odprli znanstveno ploščad, konec junija (op. 28. 6.) pripravljajo še dogajanje, ki so ga naslovili ulična znanost. V juliju in avgustu bodo sledili počitniški programi s tematskimi dnevi, počitniškim varstvom in čarovniško akademijo.