Barbara Celjska (1392–1451) je bila ena najvplivnejših žensk srednjega veka, znana po svoji inteligenci, ambicijah in izjemnem bogastvu. Kot hči Hermana II. Celjskega in soproga cesarja Sigismunda Luksemburškega je postala ogrska, rimsko-nemška in češka kraljica. Veljala je za eno najbogatejših žensk svojega časa – njeno premoženje je bilo celo večje od cesarjevega.
Njeno bogastvo je igralo ključno vlogo v evropski politiki, saj je financirala vojne pohode svojega moža, ki se je spopadal s turško grožnjo in drugimi nasprotniki. Obvladovala je številne posesti in finančne tokove, kar ji je omogočilo veliko samostojnost pri odločanju. Zaradi svoje moči in vpliva je pogosto naletela na odpor političnih nasprotnikov, ki so jo po moževi smrti leta 1437 pregnali in ji odvzeli premoženje.
Poleg politične in finančne moči je bila znana tudi po zanimanju za alkimijo in ezoteriko, zaradi česar so jo nekateri obtoževali čarovništva. Njena zgodba ostaja ena najfascinantnejših v srednjeveški evropski zgodovini.
*S hudomušno karikaturo obeležujemo obletnico njenega kronanja za češko kraljico (11. 2. 1437)