Šušy
Jutro na Radiu Fantasy
Šušy
4. 2. 2025 ob 5:00

Pot Velikank izbrana med naj gozdnimi učnimi potmi leta 2025

foto: Mestna občina Celje
foto: Mestna občina Celje

Zavod za gozdove Slovenije je na sejmu Alpe Adria predstavil letošnje izbrane gozdne učne poti, ki obiskovalcem ponujajo edinstveno priložnost za spoznavanje narave, lokalnih posebnosti in rekreacijo. Med njimi je tudi Pot Velikank, ki se nahaja v Mestni občini Celje. Gozdne učne poti predstavljajo most med naravo in družbo, saj omogočajo, da vsakdo, ne glede na starost in predznanje, spozna bogastvo, pestrost in pomen gozdov. Zavod za gozdove Slovenije upravlja s 93 takšnimi potmi, na sejmu pa je predstavil izbranih 14 naj gozdnih učnih poti leta 2025. Te so: Naravoslovna učna pot Ob Rakah (OE Tolmin), Naravoslovna učna pot Pusti Grad (OE Bled), Gozdna učna pot Visoko (OE Kranj), Gozdna učna pot Draga pri Igu (OE Ljubljana), Mašunska gozdna učna pot (OE Postojna), Roška pešpot (OE Kočevje), Gozdna učna pot Ajdovček (OE Novo mesto), Učna pot Savus (OE Brežice), Pot velikank (OE Celje), Naravoslovna pot Tičjak (OE Nazarje), Gozdna učna pot Lopan (OE Slovenj Gradec), Gozdna učna pot Uršankovo (OE Maribor), Gozdna učna pot Blaguš (OE Murska Sobota) in Resslov gaj (OE Sežana).

Pot velikank se začne v dolini Pečovnika ob odcepu planinske poti proti Vipoti. Dolga je 1200 m in obiskovalce vodi med velikimi drevesi duglazij, ki predstavljajo najvišja drevesa v Sloveniji, saj dosegajo skoraj dvakratno povprečno višino dreves evropskih gozdov in so celo višja od 60 metrov. V Mestnem gozdu v Pečovniku, kjer so prve duglazije posadili že leta 1883, je bilo doslej evidentiranih 210 velikih dreves. Med njimi raste dobrih 140 let stara Pečovniška duglazija, ki je po natančnih meritvah gozdarskih strokovnjakov visoka kar 67,02 m in je tako najvišje izmerjeno drevo in obenem največje živeče bitje v Sloveniji. Na predstavitveni tabli ob najvišji duglaziji lahko obiskovalci med drugim preberejo in poslušajo pesem, ki je bila napisana prav za to drevo ter si ogledajo kratek video o značilnostih in meritvah teh dreves.

Ob prehodu ceste na Celjsko kočo se na Pot velikank navezuje še druga nova tematska pot – Zgodovinski gozd. Na predstavitvenih tablicah ob poti, ki je dolga 2900 m in se zaključi pri Celjski koči, so s kratkimi zgodbami predstavljene zanimivosti bogate zgodovine mestnega gozda ter njegovo današnje stanje in značilnosti. Mestni gozd v Pečovniku se po tradiciji lahko primerja z znanimi gozdovi v okolici nekaterih evropskih prestolnic, ki so v svoji lasti že od srednjega veka ohranjale prvotno dodeljene gozdove. Že leta 1484 je v bilo sodni knjigi zapisano, da ima mesto svoj gozd v Pečovniku, a je bila bogata zgodovina celjskih mestnih gozdov večinoma pozabljena. Kljub temu, da je območje Pečovnika s Celjsko kočo priljubljen rekreacijski cilj Celjanov. Snovalci Zgodovinskega gozda upajo, da se bo to z novo potjo spremenilo.