4. 9. 2024 ob 11:30
Teh 10 stvari vedno plačajte z gotovino
Foto: Pixabay
Čeprav danes veliko stvari plačujemo s kartico ali telefonom, je vseeno dobro, če imate pri sebi nekaj gotovine, pravijo finančni strokovnjaki.
Časi, ko kupljenega blaga ni bilo mogoče plačati drugače, kot z gotovino, še niso tako zelo oddaljeni. Danes pa marsikdo gotovine sploh nima pri sebi in plačuje samo še s kartico ali telefonom.
Kljub temu je vseeno dobro, če imate nekaj gotovine vedno pri sebi, pravijo finančni strokovnjaki. Kot piše portal N1 Zagreb, svetujejo oziroma celo priporočajo nakup določenih stvari in uslug zgolj z gotovino.
Na tem mestu velja poudariti da gre za večinoma ameriške strokovnjake. In čeprav se kultura nakupovanja in plačevanja preko oceana v podrobnostih v marsičem razlikuje od evropske, nekatere finančne zakonitosti ne poznajo meja in jih morda velja upoštevati ali o njih razmisliti tudi pri nas.
Vračilo kupljenega blaga
Če veste ali slutite, da boste blago, ki ga kupujete, vrnili, vsekakor plačajte z gotovino, svetuje Steven Holmes, investicijski svetovalec pri podjetju iCash. Na primer – danes nekateri kupci v ne pomerjajo več oblačil trgovinah, ampak vzamejo dva ali tri kose enake velikosti, potem pa se odločajo doma.
A če so plačali kako drugače, kot z gotovino, bodo verjetno morali počakati, da dobijo denar nazaj. Večina trgovin samodejno povrne kupnino v skladu s prvotnim načinom plačila. “Če bi uporabili kreditno kartico, bi tudi denar bil vrnjen nanjo,” pojasnjuje Holmes, “Denar pa se na vašem računu ne bo pojavil še nekaj dni. Če pa je iz računa razvidno, da ste nakup opravili z gotovino, vam bo trgovina povrnila enak znesek. Gotovinska plačila se vrnejo takoj po vrnitvi izdelkov,” dodaja Holmes.
Kupovanje na dopustu in potovanjih
Z uporabljanjem gotovine na dopustu in potovanjih vam lahko pomaga, da se boste izognili prekomernemu trošenju, pravi finančni svetovalec Carter Seuthe.
Poleg tega pa plačila s karticami pomenijo dodatne bančne stroške. In nenazadnje – s pogledom na gotovino v denarnici imate večji nadzor nad porabo denarja.
Manjši nakupi
Ne samo na potovanjih, gotovino je koristno uporabljati za plačevanje tudi v vsakdanjem življenju, meni Michael Collins, profesor financ na ameriškem Endicott Collegu. “Majhne nakupe, kot je nakup hrane, bi morali opraviti z gotovino,” pravi. “Količina denarja je po navadi majhna, uporaba gotovine pa vas odvrača od impulzivnega nakupovanja.” Če imate nadzor nad gotovini, boste bolj učinkovito preračunali vsakdanje stroške, meni Collins.
Spletni nakupi rabljenih predmetov
Spletne trgovine z rabljenimi predmeti (kot je pri nas na primer bolha.com) so izvrsten način varčevanja, saj omogočajo, da namesto dragih kupite še vedno uporabne ali kvalitetne stvari.
Strokovnjak za finance Jake Hill pa opozarja, da za tovrstne transakcije raje uporabljajte gotovino, tudi če prodajalec omogoča plačilo preko spleta. “Izdajanje občutljivih informacij ljudem, ki jih ne poznate, ni nikoli dobra ideja,” pravi Hill.
Nakup goriva
Ko boste naslednjih plačali gorivo, raje sezite po gotovini kot po kartici, svetuje Bill Ryze, finančni svetovalec in član uprave v finančnem podjetju. Razlog za to je, da je v nekaterih državah gorivo cenejše, če ga plačate z gotovino. Williams Bevins pa opozarja, da je plačevanje goriva z bančno kartico ponekod lahko nevarno, posebej na samopostrežnih bencinskih črpalkah. Tam po njegovih besedah obstaja možnost, da na plačilne terminale nepridiprave namestijo naprave, ki z vaših bančnih kartic kradejo podatke.
Popravila na domu
Finančni svetovalec Shinog Hindert svetuje, da vsa popravila na domu ali urejanje okolice plačujete z gotovino. “O plačilu pa se tudi pogovorite s ponudnikom storitve, saj boste morda za plačilo z gotovino dobili popust,” pravi Hindert. Mnogi serviserji, ki omogočajo plačilo s kartico, v končni račun prištevajo tudi “uporabo POS terminala” ali podobne stroške.
Kosila in večerje v restavracijah
“Ko gre za naročanje hrane v restavracija, se mnogi ljudje ne ozirajo na ceno in na koncu naročijo preveč ali predrago hrano,” pravi Ethan Keller, predsednik mednarodne mreže pravnih in finančnih svetovalcev Dominion.
“Zato raje namesto kartice uporabljajte gotovino. Še posebej velja to za plačila s kreditnimi karticami. “Če pogosto jeste zunaj, lahko kreditno kartico preobremenite, kar vpliva na vašo oceno kreditne sposobnosti,” dodaja.
Napitnine
Predvsem v ZDA, pa tudi v nekaterih drugih zahodnih državah, je napitnina skoraj obvezna. Tudi pri nas se ob plačilu s kartico že pojavljajo terminali, na katerih gost označi, koliko napitnine je pripravljen plačati. Vendar pa strokovnjakinja za osebne finance in vplivnica Erika Kullberg svetuje, da napitnino raje dajte v gotovini.
“Na ta način prejemnik napitnino lahko dobi takoj,” pojasnjuje Kullberg. V mnogih podjetjih napitnino, plačano s kartico, obračunavajo z zakasnitvijo.
Dobrodelni prispevki
Kultura zbiranja denarja v dobrodelne namene je razširjena tudi pri nas, še bolj pa v ZDA, kjer so dobrodelne prireditve, na katerih zbirajo denar kar v živo, zelo pogoste. “Plačevanje dobrodelnih prispevkov z gotovino omogoča, da ves denar, ki ga darujete, konča za predvideni namen,” pravi Joe Chappius. Pri bančnih transakcijah namreč del denarja odide banki v obliki stroška transakcije.
“Poleg tega gotovina daje celotni donaciji bolj oseben pečat, saj se zdi bolj otipljiva in neposredna, s tem pa daje tudi občutek povezanosti in dobre volje,” dodaja finančni svetovalec.
Kupovanje hrane in pijače na avtomatih
Nekateri avtomati s hrano in pijačo so danes že opremljeni tudi z možnostjo plačevanja s kartico oziroma s telefonom. Eric Croak, predsednik podjetja za upravljanje z lastnino pa opozarja, da so s tem morda povezani dodatni stroški. Nekateri lastniki avtomatov posebej zaračunavajo tudi uporabo plačilnega terminala, ki zanje predstavlja strošek. Običajno je obvestilo o tem napisano na avtomatu, vendar “z drobnim tiskom nekje na dnu avtomata”, ki ga nihče ne opazi ali prebere, pravi Croak. (N1info)