30. 4. 2024 ob 5:00
V celoti obnovljena Fotohiša Pelikan
foto: Egon Horvat za Mestno občino Celje
V preteklem tednu so slovesno odprli nov muzejski in kulturni kompleks Fotohiša Pelikan v Razlagovi ulici 5. Gre za izjemno pomembno kulturno in turistično pridobitev za Celje, ki sta ga s skupnim projektom uresničila Mestna občina Celje in Muzej novejše zgodovine Celje, preko razpisa pa je obnovo finančno podprlo tudi Ministrstvo za kulturo. Celotna obnova stavbe Fotohiše Pelikan je stala 666 tisoč evrov, od česar je dobrih 366 tisoč evrov zagotovila Mestna občina Celje, približno 200 tisoč evrov muzej, obnovo pa je v znesku 100 tisoč evrov sofinanciralo tudi Ministrstvo za kulturo. Upoštevajoč znesek za nakup stavbe, ki je znašal 162 tisoč evrov, je MOC za uresničitev projekta tako v minulih letih skupno zagotovila nekaj več kot 528 tisoč evrov.
Izjemen slovenski fotografski mojster Josip Pelikan je večino svojega ustvarjalnega časa preživel v Celju. V mestu ob Savinji je v 20. letih prejšnjega stoletja, ko je bil star 35 let, kupil hišo s fotografskim ateljejem. Celje je postalo središče njegove ustvarjalnosti vse do njegove smrti. Josip Pelikan je tako več kot pol stoletja s svojo mojstrsko fotografijo dokumentiral življenje v Celju, v bližnjih termalnih zdraviliščih in tudi v slovenskih planinah. Njegovo delo je svojevrsten dokument časa in ostaja dragocena kronika življenja Celja, ujeta v fotografski aparat.
Eden od mejnikov na poti do končnega cilja, ki ga predstavlja odprtje prenovljene Fotohiše Pelikan, je bila zagotovo odločitev Mestne občine Celje, da je leta 2018 odkupila stavbo, ki je bila od leta 1921 last legendarnega fotografa oziroma njegove hčerke. Božena Pelikan je v hiši živela po očetovi smrti, umrla je leta 2016. Mestna občina Celje je stavbo kupila za 162 tisoč evrov, po nakupu pa jo je v upravljanje predala Muzeju novejše zgodovine Celje. S tem je omogočila, da je bila Pelikanova hiša ponovno združena z leta 1997 obnovljenim steklenim fotografskim ateljejem, ki je že bil del muzejskih prostorov.
Tako so nastali tudi prostorski pogoji za ureditev enovitega novega razstavnega muzejska kompleksa, v katerem bo prikazana bogata fotografska dediščina mojstra Pelikana in meščanskega življenja v prejšnjem stoletju. V začetku leta 2021 je nato Mestna občina Celje sprejela odlok o razglasitvi Pelikanove hiše v Celju za kulturni spomenik lokalnega pomena, kar je bilo ključnega pomena za uspeh projekta in možnost sofinanciranja prenove s sredstvi Ministrstva za kulturo.
Projekt obnove je obsegal zunanjo in notranjo ureditev stavbe. Že obstoječo muzejsko enoto (stekleni atelje) so razširili na območje celotne stavbe, s čimer nov muzejski in kulturni kompleks združuje fotografski studio, družinsko stanovanje ter kletne in podstrešne površine, ki skupno obsegajo 600 kvadratnih metrov. V teh novih prostorih se bodo lahko obiskovalci v povsem avtentičnem okolju sprehodili skozi zgodovino in dediščino fotografije od konca devetnajstega stoletja do danes. V prenovljenih prostorih bo predstavljena tudi meščanska bivanjska kultura prve polovice dvajsetega stoletja.
V kletnih prostorih že leto in pol sicer deluje Galerije Božena, poimenovana v spomin in poklon mlajši Pelikanovi hčeri, ki je v hiši delovala vse svoje življenje in je najzaslužnejša, da se je Pelikanova dediščina sploh ohranila. Galerija Božena tako služi kot razstavni prostor za promocijo tako Pelikanove dediščine kot sodobne fotografske ustvarjalnosti, tuje in domače.
Matija Kovač, župan Mestne občine Celje: »Zapuščina fotografske družine Pelikan je za Celje izjemnega pomena. Predstavlja namreč presek življenja in prostora v mestu skozi praktično celotno dvajseto stoletje. Z dokončanjem celovite prenove družinske hiše, v kateri je prvi dve desetletji po izgradnji deloval fotograf Martin Lenz, smo na eni lokaciji pridobili muzej celotne zgodovine fotografije – od steklenih plošč do sodobne ustvarjalnosti. Tovrstna muzejska postavitev predstavlja edinstveno izkušnjo tudi v širšem evropskem merilu in bo nedvomno obogatila kulturno in turistično ponudbo mesta.«