22. 3. 2022 ob 6:52
V kakšnem stanju so zaklonišča pri nas?
(foto: Radio Fantasy)
Marijana Kolenko, ravnateljica OŠ Lava Celje, pri pripravi zaklonišča računa na pomoč Mestne občine Celje in Civilne Zaščite Celje
Marijana Kolenko, ravnateljica OŠ Lava Celje, pojasnjuje, da je pri šolskem zaklonišču potrebno prenoviti prezračevalni sistem in pregledati ali zaklonišče izpolnjuje vse varnostne pogoje
Marijana Kolenko, ravnateljica OŠ Lava Celje, pojasnjuje, da so v šolskem zaklonišču v zadnjih letih opravljali le najnujnejša vzdrževalna dela
Minil je slab mesec odkar spremljamo vojno v Ukrajini. Strah in zaskrbljenost sta zajela precej ljudi iz našega lokalnega okolja, ki so se začeli spraševati kako ukrepati, če se ukrajinsko-ruska situacija preseli tudi na naša tla. Na Mestni občini Celje in Civilni zaščiti Celje ter na Mestni občini Velenje smo poiskali odgovore glede stanja zaklonišč.

V Odloku o gradnji in vzdrževanju zaklonišč je zapisano, da je zaklonišče zaprt prostor, ki mora po svoji funkcionalnosti, konstrukciji, obliki in opremi izpolnjevati pogoje, ki so določeni s predpisanimi tehničnimi normativi. Javno zaklonišče je namenjeno za zaklanjanje občanov, ki so v času nevarnosti na javnih mestih v bližini zaklonišča. Zaklonišča v stanovanjskih, poslovnih in drugih stavbah pa so namenjena predvsem za zaklanjanje stanovalcev, delavcev in drugih občanov, ki stanujejo, delajo ali se zadržujejo v teh stavbah.

Po Odloku o gradnji in vzdrževanju zaklonišč je obstoječa zaklonišča potrebno redno vzdrževati. Z zaklonišči v podjetjih, javnih zavodih in stanovanjskih stavbah upravljajo lastniki, ki so dolžni zagotavljati finančna sredstva za njihovo vzdrževanje.

Samostojni svetovalec ZiR Celje Danilo Praprotnik pojasnjuje, da so javna zaklonišča in zaklonilniki, ki so v lasti Mestne občine Celje, dobro vzdrževani. Relativno dobro je stanje vzdrževanosti tudi v zakloniščih podjetij in organizacij. Manj dobro pa je stanje vzdrževanosti v zakloniščih večstanovanjskih objektov. Seznam zaklonišč v Celju je objavljen TUKAJ.

Ravnateljica Osnovne šole Lava Celje Marijana Kolenko, potrjuje, da ima tudi njihova šola svoje lastno zaklonišče, kamor bi se lahko zatekli v primeru kakršnihkoli agresivnih napadov. Kot pravi Kolenkova bi bilo zaklonišče potrebno v celoti prenoviti. V zadnjih letih so v zaklonišču opravljali najnujnejša vzdrževalna dela, trenutno pa ga uporabljajo kot prostor za shranjevanje različnih stvari. Kolenkova pojasnjuje, da bi bilo potrebno prenoviti prezračevalni sistem in pregledati ali zaklonišče izpolnjuje vse varnostne pogoje ter dodaja, da pri tem nimajo podpore drugih institucij. Zato v primeru, da bi se pokazalo, da je prenova zaklonišča nujna, računajo na podporo Mestne občine Celje in Civilne Zaščite Celje, ki bi jim pomagala zaklonišče pripraviti za ustrezno uporabo.
Svoje zaklonišče ima tudi Socialnovarstveni zavod Dom ob Savinji. Direktorica doma, Bojana Mazil Šolinc, nam je povedala, da zaklonišča niso nikoli zanemarili in da ga redno vzdržujejo tako, da v njem vsako letno izvajajo redni vzdrževalni servis. Zaklonišče trenutno sicer uporabljajo za arhiv. Če bi se pokazala potreba, da bi morali zaklonišče uporabiti za zaklanjanje pa bi, kot pravi Mazil Šolinčeva, prostor lahko zelo hitro spremenili nazaj v zaklonišče.
Odgovor glede zalonišč, ki so del večstanovanjskih objektov smo poiskali pri podjetju Habit d.o.o., upravljalcu z nepremičninami. Povedali so nam, da stanje zaklonišč v stavbah, ki jih upravljajo, trenutno še preverjajo. Izpostavili pa so tudi, da je problem zaklonišč v večstanovanjskih stavbah predvsem ta, da se že leta uporabljajo kot kleti.
Tudi v Mestni občini Velenje so lastnike zaklonišč že pozvali, da zaklonišča pregledajo in zagotovijo primerno vzdrževanje. V teh dneh bo štab Civilne zaščite Mestne občine Velenje zaklonišča tudi pregledal in ažuriral njihovo evidenco. Seznam zaklonišč v RS in Zahodno Štajerski regiji je objavljen TUKAJ. (TJ)