3. 3. 2022 ob 9:14
Naglušnost je najpogostejša poklicna bolezen
3. marec - Mednarodni dan skrbi za sluh
(foto: slika je simbolična, Pixabay)
Sluh je neprecenljivo čutilo. Ko ga enkrat izgubimo, si ga ne moremo več povrniti. Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije ob 3. marcu, svetovnem dnevu skrbi za sluh, opozarja, da je naglušnost najpogostejša poklicna bolezen.
Moč hrupa najbolj občutijo tisti, ki delajo v (pre)glasnih delovnih okoljih kot so delavci v kovinski in lesni industriji, delavci v nočnih klubih in barih, glasbeniki vseh vrst, pa tudi učitelji in vzgojitelji. Razlog za trajno okvaro sluha pa so lahko celo šolski hodniki. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije ima 34 milijonov otrok po svetu slušne težave. Napovedi pa pravijo, da je kar 1,1 milijarde mladih, starih od 12 do 35 let, v nevarnosti, da si bodo zaradi hrupa v vsakdanjem življenju trajno poškodovali sluh. Svetovna zdravstvena organizacija tako napoveduje, da bo do leta 2030 na svetu že več kot 630 milijonov ljudi z okvaro sluha.
V želji, da hrup ne bi postal tihi uničevalec sluha, so se na Zvezi Društev gluhih in naglušnih Slovenije odločili za kampanjo ozaveščanja o preventivi in zaščiti sluha. Posebno pozornost namenjajo tudi prizadevanju priznanja naglušnosti kot poklicne bolezni.
V Sloveniji naglušnosti kot poklicne bolezni ne priznavamo, kar pomeni, da ljudje, ki po več letih dela v hrupnem okolju postanejo naglušni, niso upravičeni do odškodnine, temveč le do slušnega aparata. Prav zato si Zveza društev gluhih in naglušnih prizadeva doseči spremembe na ravni zakonodaje, ki bi določala pravno veljavni postopek priznavanja poklicnih bolezni kot je naglušnost.
Kot pravi vodja kampanje Tina Grošelj, bi radi dosegli, da se naglušnost prizna kot poklicna bolezen. Do sedaj država za njihove predloge še ni imela posluha, zato upajo, da bo naslednja vlada to obravnavala v svojem programu. (zveza-gns.si)