20. 7. 2018 ob 7:36
Sporna vstopnina v Logarsko dolino
Računsko sodišče je Občini Solčava izreklo negativno mnenje za poslovanje v letu 2015, ker je imela brez pravnih podlag predpisano pobiranje komunalne takse za vstop v krajinski park Logarska dolina. Ker pobiranje vstopnine oz. upravljanje parka tudi danes nima ustrezne pravne podlage, si občina prizadeva to urediti v dogovorih z državo.
Na podlagi sklenjene koncesijske pogodbe je v letu 2015 komunalno takso za vstop in ogled krajinskega parka Logarska dolina pobirala družba Logarska dolina.
Občina je sicer družbi Logarska dolina, ker ta ni izpolnjevala pogodbenih obveznosti iz koncesijske pogodbe, decembra 2015 odpovedala koncesijsko pogodbo, koncesijsko razmerje pa je prenehalo po poteku enoletnega odpovednega roka. Takso tako od leta 2017 pobira občinski režijski obrat, vendar pa pravne podlage za tovrstno pobiranje takse oz. vstopnine še vedno niso urejene.
Kot je povedala županja Občine Solčava Katarina Prelesnik, so na občini ravnali v dobri veri, da je to komunalna taksa in da delajo prav, še posebej zato, ker zbrana sredstva vračajo v krajinski park oz. v investicijska vlaganja v letni in zimski turizem v parku. Po njenih besedah je težava v tem, da je z zakonom o ohranjanju narave Logarska dolina od leta 2004 opredeljena kot naravna vrednota državnega pomena. "Zato je država tista prva, ki mora skleniti pisni dogovor z občino, da lahko upravlja s krajinskim parkom. Ko bo ta pisni dogovor sklenjen, lahko občina pobira vstopnino za ohranjanje in urejanje dostopa do teh naravnih znamenitosti," je pojasnila Prelesnikova.
Da bi uredili stanje, je občina 12. junija letos na vlado in ministrstvo za okolje poslala pobudo za sklenitev dogovora o varstvu naravnih vrednot državnega pomena v krajinskem parku Logarska dolina. Prvi sestanek s predstavniki države je napovedan za 20. avgust, je povedala županja občine, kjer so si za ureditev tega razmerja poiskali pravno pomoč, razmerje pa naj bi uredili po vzoru ureditve upravljanja krajinskega parka Debeli rtič.
Obisk Logarske doline se sicer povečuje. Družba Logarska dolina je v letu 2015 imela za dobrih 120.000 evrov prihodkov od pobrane vstopnine, lani pa so ti prihodki narasli na približno 140.000 evrov. (MO/sta; foto: Radio Fantasy)