11. 9. 2017 ob 10:06
Stopnja samomora na Celjskem najnižja v zadnjih 20 letih
Na Območni enoti Celje Nacionalnega inštituta za javno zdravje so ob svetovnem dnevu preprečevanja samomora, ki ga vsako leto obeležimo 10. septembra, opozorili na pomen prve psihološke pomoči človeku v stiski. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so leta 2010 v Celju ustanovili strokovno svetovalnico za brezplačno psihološko pomoč Tu smo zate, ki je največja in najstarejša v celjski regiji in v kateri je v zadnjih sedmih letih poiskalo pomoč več kot 1000 ljudi. Svetovalci pa so opravili približno 2600 svetovalnih ur. Strokovnjaki s področja duševnega zdravja poudarjajo pomen organiziranih dejavnosti v skupnosti, virov strokovne pomoči in sočutne pozornosti do bližnjega – kot načinov, ki se dopolnjujejo in lahko pripomorejo k zmanjševanju samomorilnosti.
Lani si je v celjski regiji vzelo življenje 72 oseb, med njimi 57 moških. Najvišja stopnja samomora lani je bila v upravnih enotah Slovenske Konjice, Šentjur ter Laško, najnižja pa v upravnih enotah Šmarje pri Jelšah, Celje in Mozirje.
V lanskem letu je bila sicer stopnja samomora tako v Sloveniji kot v celjski regiji najnižja v zadnjih dvajsetih letih. (MO)